Jak zabezpieczyć komputer przed burzą

2013-06-24

W zbliżających się miesiącach letnich, po kilku dniach upałów burze z wyładowaniami atmosferycznymi są nieuniknione. Dlatego warto już teraz zastanowić się, w jaki sposób możemy chronić swój sprzęt i dane przed tego typu zjawiskami.

Najlepszym sposobem ochrony sprzętu w przypadku burzy jest odłączenie go od sieci elektrycznej i sieci Ethernet, jednakże nie zawsze możemy to zrobić.

Jak więc zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu w przypadku burzy? Poniżej kilka sposobów aby nasz sprzęt miał większe szanse w starciu z burzą niż tradycyjnie podłączony komputer.

  1. Listwa antyprzepięciowa - pamiętajmy aby nasz komputer i sprzęt elektroniczny podłączony był do prądu za pośrednictwem odpowiednio uziemionej listwy zasilającej. Zabezpieczenie tego typu w większości przypadków uchroni nasz sprzęt przed poważniejszą awarią, jednakże należy pamiętać że listwy tego typu nie dają 100% zabezpieczenia.
  2. UPS - Komputer podłączony przez takie urządzenia prawie na pewno nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku burzy. Urządzenie to pełni rolę baterii gwarantującej ciągłość pracy komputera w przypadku nagłego przerwania dopływu prądu m.in. wskutek działania wyładowań atmosferycznych.
  3. Ograniczniki przepięciowe - to urządzenia które montujemy bezpośrednio na gniazdku zasilania, za zadanie mają ochronę podłączonych do siebie urządzeń. Występują w różnych odmianach, posiadają wbudowane dodatkowo gniazda do ochrony instalacji telefonicznej i antenowej. Są bardziej skuteczne niż zwykłe listwy antyprzepięciowe.
  4. Filtr NETPROTECTOR - to urządzenie pozwalające zabezpieczyć port Ethernet urządzeń, tj. router, switch karta sieciowa, przed przepięciami i różnicami potencjałów. NetProtector zabezpiecza każdy przewód w kablu Ethernetowym i odprowadza ładunek elektryczny do ziemi.

Dodatkowym zabezpieczeniem sprzętu na wypadek uszkodzeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi może być polisa ubezpieczeniowa. Wiele firm ubezpieczeniowych w Polsce ma w swojej ofercie ubezpieczenie majątku trwałego i sprzętu elektronicznego na wypadek wyładowań atmosferycznych. Cena takiej polisy jest niewielka w porównaniu do szkód jakie może spowodować burza. Niezależnie od zastosowanej technologii i urządzeń ochronnych nie mamy nigdy 100% pewności że nasz sprzęt wygra starcie z burzą, dlatego przede wszystkim należy pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych plików naszego komputera.

Źródło: Bezpłatny dwumiesięcznik doradczy ds. sieci Internet: Twoj Internet